O ślimaku afrykańskim Achatina


Achatina achatina i achatina reticulata
Achatina achatina i achatina reticulata

 

 Poza tym że prowadzimy warsztaty zoologiczne trudnimy się również hodowlą różnych zwierząt bezkręgowych, min. ślimaków z grupy Achatina.

Często na naszych warsztatach dzieci mogą nabyć u nas takiego ślimaka a potem ich rodzice zasypuą mnie pytaniam co i jak z takim zwierzątkiem robić, czym go żywić itp. Dlatego zdecydowałam się umieścić tu małe kompendium wiedzy na temat tych zwierząt.

 

Pisząc podeprę się art. Pani Jadwigi Korczak "'Hodowla ślimaków achatina ( Achatina achatina)" zamieszczonym w Magazynie Weterynaryjnym, oraz opracowaniem Mateusza Rawskiegi ze strony http://www.terrarium.com.pl.

wieczko wapienne
wieczko wapienne

 

Achatina o olbrzymich ślimakach afrykańskich

 

Naturalneśrodowisko Achatin znajduje się we wschodniej Afryce, jednak przedstawicieli tego rodzaju można też spotkać w wielu krajach Europejski. Achatiny zdobyły popularność, jako zwierzątka terraryjne, a także są hodowane w celach konsumpcyjnych. W wielu krajach, m.in. w Hiszpanii są plagą upraw rolniczych.

Zamieszkują każdy biotop gdzie jest wystarczająco ciepło, wilgotno oraz mają stały dostęp do pokarmu. Warunki, w których pierwotnie zamieszkiwały w środkowej Afryce pozwoliły im na osiągnięcie tak dużych rozmiarów.

Wielkość zależy od gatunku ślimaka, największą jest Achatina achatina u którego skorupa dorasta do 200 mm, a waga nie przekracza 400 - 500 gram, rekordowy osobnik mierzył 393 mm przy skorupie mierzącej 273 mm i wadze 900 gram!!! W ogóle są to ślimaki stosunkowo duże – formy dorosłe mogą mieć muszlę długości od około 70 mm do 170 mm, a szerokość od około 38 mm do 80 mm.

Środowisko: Wilgotne tereny, szczególnie okolice zbiorników wodnych. Zamieszkują każdy biotop gdzie jest wystarczająco ciepło, wilgotno oraz mają stały dostęp do pokarmu. W terrarium powinno się utrzymywać temperaturzę 20-30°C i wilgotność około 80-95% (temperatura zależy od podgatunku). W przypadku bardziej wymagających gatunków niezbędne jest dodatkowe dogrzanie zbiornika np. przy pomocy mat grzewczych umieszczonych na zewnątzr zbiornika.

Aktywność jest z regóły zależna od temperatury otoczenia, nasłonecznienia i wilgotności podłoża. W chłodniejszych porach roku są aktywne całą dobę. Gdy jest gorąco ślimaki są aktywne głównie nocą lub w czasie opadów. Ślimaki mogą stać się nieaktywne z wielu powodów: słaba wilgotność, niska temperatura, choroba. Taki ślimak zamyka się w muszli za pomocą wapiennego wieczka (foto na górze strony).

Średnia długość życia Achatina wynosi 3 do 5 lat, jednak zdarzają sie osobniki, które żyją i 9 lat.

 

Młode A. Reticulata
Młode A. Reticulata

Żywienie: Jest niewybrednym fitofagiem – żeruje na różnych gatunkach roślin. Pokarmem tych ślimaków są fragmenty przeróżnych roślin (ogórek, fasola, dynia, jabłko, gruszka, śliwka, bób, kukurydza, banan, pomidor, natka pietruszki i seleru, liście podbiału, winogron, dębu). My podajemy dodatkowo jajo gotowane oraz namoczoną karmę dla psów i kotów (takie dodatki stosujemy raz na tydzień nie częściej). Ponieważ Achatina posiada zmysł smaku pokarm powinien być urozmaicony.
Moje ślimaki bardzo lubią wszelkie słodkie owoce przepadają za: bananami, arbuzem, winogronami i truskawkami, melonem, śliwkami. Z warzyw przysmakiem jest: dynia i marchewka (szczególnie podgotowana) oraz ogórek zielony, pomidor, kabaczek i cukinia. Lubią też grzyby (oczywiście jadalne). A w lecie babka i mlecz obowiązkowo - liście oraz kwiaty:), ponadto liście jeżyny, maliny oraz winogrona, wiosną można zbierać gwiezdnicę oraz pokrzywę (oba zioła bogate w wapń).
W skład mieszanki suchej powinny wchodzić płatki owsiane, suche pokarmy granulowane dla gryzoni, suche płatkowane, granulowane pokarmy dla ryb, odtłuszczone mleko w proszku (ew. takie dla niemowląt), otręby pszenne oraz premiksy. Ja stosuję też jako dodatek mączkę mięsno kostną (do nabycia na allgro). Moje ślimaczki lubią również gerberki dla niemowląt oraz kleiki ryżowe dla dzieci :) - miska wylizana do czysta.
Wszystkie pasze muszą być świeże - wolne od pleśni, dokładnie umyte. Biorąc po uwagę fakt pryskania owoców i warzyw środkami przeciwko ślimakom doradzam ich obranie przed podaniem naszemu podopiecznemu.
Konieczne jest stałe podawanie wapnia, najlepiej w postaci szkieletów mątwy (tzw SEPIA dostępna w każdym sklepie Zoo). Można podawać fosforan wapnia tzw. kredę pastewną, zmielone skorupki jajek - wszystko co podajemy ślimakom posypujemy tym proszkiem. Niedobory mineralne powodują u ślimaków charakterystyczne zachowania polegające na zeskrobywaniu i zjadaniu wierzchniej warstwy muszli innych osobników, przez co uszkodzone (osłabione) części muszli pękają, a przez powstałe szczeliny mogą wnikać organizmy chorobotwórcze lub wydostawać się narządy wewnętrzne. U dorosłych osobników składających jaja zapotrzebowanie na składniki mineralne jest jeszcze większe.
Młode osobniki mają czasem problem ze "skrobaniem" wapienka w postaci sepi - można scierać sepię na pokarm, podobno u maluszków dobrze się sprawdza mleko w proszku jako źródło wapna.
Aby ułatwić sobie sprzątanie - pokarm wykładamy do miseczki. Niektórzy hodowcy wstawiają ślimakom miseczkę z wodą - wedle uznania moim zdaniem nie jest ona konieczna.
Nie podajemy ślimakom roślin takich jak: sałata, szczypiorek, szpinak, rzodkiew, cebula, czosnek, cykoria, kapusta, kalafior, brokuły - gdyż wchodzące w ich skład szczawiany poprzez łatwe wiązanie wapnia zaburzają funkcjonowanie organizmu, skutkiem czego jest powolny wzrost i pękanie skorupy. Ponadto nie dajemy cytrusów (pomarańcze, kiwi, grejfruty....).
Terrarium dla ślimaka powinno umożliwić ślimakowi swobodne rozwinięcie stopy, przemieszczanie się i zakopywanie w podłożu. Jego wysokość nie powinna przekraczać 40 cm, gdyż ślimacza młodzież, lubiąca pełzać po górnej części terrarium, nieraz spada. Pokrywa terrarium powinna być dobrze przymocowana ze względu na to, że dzięki zaskakującej, znacznej sile swych mięśni, mogą ją odsunąć. Jako terrarium odradzam pojemnik zwany faunaboksem, ponieważ ażurowa pokrywa nie zapewni jego mieszkańcom odpowiednio wysokiej wilgotności (za durzo paruje).
W terrariach nie stosujemy żadnych elementów z miedzi, gdyż miedź w połączeniu z ich śluzem wchodzi w interakcje.
Najważniejszym elementem terrarium jest podłoże w postaci wysterylizowanego (w piekarniku, na dobę przed umieszczeniem w podłożu zwierząt) kwaśnego torfu (pH 4,5-5). Wysokość podłoża powinna odpowiadać długości muszli największego ze ślimaków, ponieważ służy im ono do zakopywania się (około 10-15cm). Podłoże cały czas musi być wilgotne w tym celu raz dzienni spryskujemy (zraszamy) je wodą (najlepiej przegotowaną) - podłoże ma być wilgotne a nie zalane. Aby zwiększyć ślimakom powierzchnię życiową - możemy umieścić w terrarium niepleśniejące korzenie. Można także wstawić niewielką trzykrotkę czy zielistkę dla urozmaicenia wyglądu zbiornika. Należy się jednak liczyć z tym, że rośliny te zostaną w krótkim czasie zjedzone. Jako ozdobę i składnik diety bardzo polecam sprzedawane w sklepach zioła w doniczkach.
Oczywiście terrarium nie może stać w pełnym słońcu i w miejscu przeciągu. Zbiornika nie muśimy dodatkowo doświetlać - wystarczy światło dzienne. Jeśli ze względów estetycznych zdecydujemy się na oświetlenie powinna być to żarówka (świetlówka) niewielkiej mocy, oddzielona od reszty terrarium tak, aby ślimaki nie mogły dostać się na jej powierzchnię. Alternatywnym rozwiązaniem może być oświetlenie usytuowane poza terrarium, w jego pobliżu.

A.fulica -  młode
A.fulica - młode

Jeden czy dwa ślimaki?

U ślimaków brak jest tzw. dymorfizmu płciowego czyli nie ma rozróżnienia na płcie. Oznacza to tyle że każdy osobnik jest zarówno chłopcem jak i dziewczynką (obojnactwo). Co za tym idzie w momęcie gdy zaopatrzą się Państwo w dwa ślimaki prędzej czy póżniej złożą one jajeczka (oba). Ilość jaj zależy od gatunku jaki posiadamu może byś od kilkudziesięciu do kilkuset sztuk z jednego osobnika. Inkubacja oraz wychów młodych nie jest trudny, jednak należy się zastamowić co potem zrobimy z taką ilością ślimaków???

 

znios
znios

Rozmnażanie achatin jest raczej łatwe, większość gatunków jest jajorodna (chociaż spotykamy się u niektórych z tzw. jajożyworodnością np. Achatina iredalei). Dojżałość płciową ślimaki osiągają w wieku 6miesięci - 2 lata - zależnie od gatunku, diety oraz warunków temperaturowych. Dojrzałość płciową można rozpoznać po tym, że u ślimaka po prawej stronie płaszcza, zaraz za głową pojawia się często białawe wybrzuszenie, jest to organ kopulacyjny – tak zwana miłosna strzałka.
Kopulacja u ślimaków trwa kika - kilkanaście godzin. Zapłodnienie jest krzyżowe = wymiana komórek płciowych męskich między osobnikami. Po jednej kopulacji może nadtąpić kilka lęgów (często kupujemy ślimaka już większego i pomimi iż jest on sam w terrarium zaczyna znosić jajeczka). Ślimaki składają jaja około miesiąc po kopulacji w tzw. komorze lęgowej - wykopanej w podłożu.  Po około 2 tygodniach zaczynają kluć się pierwsze młode. 

W naszej hodowli jaja wyjmujemu do mniejszych pojeminków - łatwiej w tedy utrzymać czystość i dopilnować momęty klucia. Ale niektórzy pozostawiją jaja w boksie stałym gdzie klują się same. Spotkałam się z infotmacją iż młode maluszki potrafią w tkim systemie wchodzić w otwory oddechowe dorosłych osobników doprowadzając do ich smierci. Jeśli chodzi o ilość wykluwających się młodych jest on bliski 100%.  Jeśli nie chcemy młodych należy nasze ślimaki utrzymywać w pojedynkę. Natomiast jeśli doszło już do zniesienia jaj - a my nie chcemy się bawić w wychów młodych i szukanie im domków, jaja należy zniszczyć. Nigdy nie wypuszczamy ślimaków na "wolność".

 

A.Achatina, reticulata, fulica albino
A.Achatina, reticulata, fulica albino

Ciekawostki:

- W trosce o Achatina achatina nie należy wypuszczać ich na wolność. Nie są one odporne na choroby przenoszone przez rodzime ślimaki i w naszych warunkach klimatycznych, po wypuszczeniu, nie przetrwają zimy. Ich wypuszczanie na wolność jest prawnie zabronione.

- Śluz ślimaka Achatina achatina zawiera alatoinę - substancję bakteriostatyczną, na bazie której wytwarza się leki na schorzenia astmatyczne, tuberkulozę i przyspieszające gojenie się ran.

- A. fulica używana w badaniach nad układem nerwowym dzięki posiadaniu 37 gigantycznych neuronów.
- Ślimak jadalny.

- Najłatwiejszym gatunkiem w hodowli jest Achatina fulica. Dobrze się czuje w temperaturze pokojowej, je prawie wszystko i rośnie bardzo szybko.
- W niektórych krajach hodowla Achatiny jest zakazana (nielegalna). Jest to spowodowane zbyt dużo ekspansywnością gatunku, ponieważ powodują one ogromne straty w produkcji roślinnej.
- W trakcie II Wojny światowej Achatiny były rozprzestrzeniane w tropikach jako szybko odnawiające się źródło pokarmu dla żołnierzy.

- Achatiny mogą ugryźć (a raczej zadrapać), a do tego celu służy tarka (radula). Jednak ugryzienie jest prawie nieodczuwalne. Tarka to charakterystyczne chitynowe ząbki gęsto ustawione na fałdzie dna jamy gębowej. Radula służy do rozdrabniania pokarmu.

- W USA lub innych krajach, gdzie klimat jest odpowiedni dla ich rozwoju hodowla ślimaków z rodzaju Achatina sp. jest całkowicie nielegalna ze względu na inwazyjność tego gatunku.

- Achatiny rosną przez całe swoje życie, ale rozwijają się szybciej, gdy są młode i mają dostęp do dużej ilości jedzenia, a temperatura otoczenia jest wysoka.

- Średnia prędkośc wynosi 1mm/s.

- Podobno ślimaki te znalazły również zastosowanie jako doskonała przynęta na ryby min: lina, klenia czy leszcza.

 

Serdecznie zapraszam do hodowli tych niesamowitych zwierząt!

 

 

Achatina reticulata
Achatina reticulata

Szanowni Państwo!

Na obecną chwilę posiadamy w sprzedaży:

ACHATIN ACHATINA!!! - rozmnożone u nas :)

A. FULICA RODATZI ALBINO BODY

A. RETICULATA

 

W RAZIE CHĘCI ZAKUPU, POZNANIA CENNIKA PROSZĘ PISAĆ ZAPYTANIA NA NASZ MAIL FIRMOWY

W TYTULE UMIEŚCIĆ "ACHATINA PYTANIE O OFERTĘ"

 

 

***wszystkie zdjęcia są własnością Katarzyny Kotkiewicz – nie zgadzam się na ich kopiowanie ani udostępnianie poza tym artykułem.